Oceny i niedopowiedzenia


Codziennie patrzymy na ludzi, rozmawiamy z nimi. Patrzymy na ich ubiór, sposób mówienia, prezencję i sposób bycia. Na podstawie swoich obserwacji wyciągamy wnioski i oceniamy. Nasze oceny czasem są celne, ale zazwyczaj nie potrafimy na pierwszy rzut oka zrobić tego poprawnie.
Często też słuchamy opowieści znajomych, przyjaciół, rodziny o kimś i z miejsca albo lubimy taką osobę, albo ją skreślamy. Właśnie o tym powiemy sobie dzisiaj.

Przeczytałem pewną wypowiedź…

Na jednej z Facebook’owych grup rzucił mi się w oczy jeden z postów. Dziewczyna napisała w nim, jak złym człowiekiem był jej ojciec. Sytuacja poprawiła się dopiero wtedy, gdy zaczął zarabiać pieniądze. Wtedy oddawał jej część wypłaty, żeby pomóc finansowo. Córka brała pieniądze, mimo że nie chciała mieć z ojcem nic wspólnego.
Pod postem zaczęły pojawiać się komentarze z treściami obraźliwymi dla ojca i współczującymi dla córki. Przeczytałem wiele z nich i zastanowiłem się.
Czy ten mężczyzna jest faktycznie zły? Co wynika z treści wpisu?
Wyczytać można tylko tyle, że ona uważała go za takiego. Z jakiego powodu i na jakiej podstawie? Nie wiemy. Możemy się domyślać. Być może bił córkę lub wręcz katował. Nie wypuszczał z domu i non stop się awanturował.
Po bliższym zapoznaniu się z treścią napisałem w komentarzu o swoich wątpliwościach. W dzisiejszym świecie bardzo prawdopodobne jest, że ojciec został uznany za złego z tego powodu, że nie miał pieniędzy, aby spełniać zachcianki córki.
Jedna osoba w odpowiedzi na mój komentarz napisała, że jest jasno napisane z jakiego powodu ojciec jest zły, ale tylko osoby mądre potrafią go zrozumieć.

Wygląd jest ważny

Tak, jest ważny, ale nie może stanowić wyznacznika wartości drugiej osoby. Nie możemy powiedzieć, że ktoś jest za gruby, bo ciągle je nie wiedząc, czy tak faktycznie jest. To prawda, że w społeczeństwie jest zbyt duży procent osób otyłych. Nie znaczy to jednak, że wszystkie te osoby miały wybór. Weźmy pod uwagę, że ktoś może chorować na cukrzycę, na przewlekłe choroby tarczycy lub przyczyną jest genetyka. Tak samo powodem zbyt niskiej wagi może być anoreksja, nerwica lub depresja. Czy zamiast oceniania nie lepiej jest zainteresować się taką osobą i postarać się w jakiś sposób pomóc dojść do normalności?Plotki, plotki…

Najczęstszym powodem niedopowiedzeń i późniejszej niewłaściwej oceny są plotki. Nie powinno się im wierzyć bez weryfikacji. Bardzo wiele z nich powstaje w nienawiści do drugiego człowieka i ma na celu tylko jego pogrążenie.
Są one powszechne w naszych czasach, bo nigdy wcześniej nie istniało tyle sposobów, aby kogoś wyśmiać. Niestety nie budujemy w sobie zdolności do przewidywania konsekwencji i w sumie w złości niewiele nas one obchodzą.Myślmy sami

Zbyt wiele zaufania wkładamy w słowa innych, nie wysilając się na myślenie. Oddajemy to zadanie komuś innemu. Szkoda, ponieważ czasem warto ugryźć ten swój język i w pierwszej kolejności podłączyć go do głowy. O ile wtedy mniej nienawiści pojawiałoby się na świecie?

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *