Filmy oddające ducha świąt bożonarodzeniowych

Do dnia dzisiejszego powstało wiele, wiele filmów w tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nich opowiada o tym wspaniałym czasie z perspektywy przygotowań, spędzania czasu, dziwnych sytuacji, które nam się przytrafiają. Nie są one mniej widowiskowe niż te, które opiszę w tym poście, jednak powstały jak dla mnie w celach komercyjnych i zarobkowych. Tutaj skupimy się na filmach i bajkach, które pokazują na czym Święta powinny polegać. Zapraszam!

1. Czekając na cud (2004)


Film opowiada o grupie ludzi, których losy splatają się tuż przed świętami. Każde z nich potrzebuje pomocy, aby dojrzeć sens swojego życia, a dzięki magii Bożego Narodzenia przechodzą wewnętrzną przemianę.
Najlepszy według mnie film ukazujący ducha świątecznego. Ukazuje, że poza ubraniem choinki, gotowaniem dwunastu potraw i dawaniem sobie prezentów chodzi o coś więcej. W tym okresie powinniśmy się uwrażliwić na drugiego człowieka i wykazać prosty, szczery gest sympatii i wsparcia. 


2. Świąteczna Historia (2002)

Życie stawia nas w trudnych sytuacjach. Maggie, nauczycielka muzyki, zachorowała na ciężką chorobę. Jej syn, Nathan, stara się spełnić jej marzenie o butach tanecznych.
Równocześnie relacje w małżeństwie rodziny Laytonów psują się. Robert cały czas pracuje, przez co zaniedbuje swoją córeczkę Lily i żony Kate, która wbrew mężowi, chce zostać nauczycielką. 
Tutaj poznajemy wartość Świąt w obliczu wizji straty. Film jest naprawdę piękny, refleksyjny i wzruszający. Pozwala spojrzeć na życie jako kruchą, szklaną kulę, która przez przypadek może rozbić się na podłodze i rozbić na miliony okruchów.


3. Kraina Lodu: przygoda Olafa (2017)

Zdziwieni? 
Anna i Elsa nie posiadają żadnych świątecznych tradycji przez lata rozłąki. Olaf postanawia zebrać tradycje świąteczne całego Arendelle i przywieźć je siostrom. 
Niezwykle barwna bajka, której morał brzmi, że w tym magicznym czasie najważniejsze, to być razem. 4. Opowieść Wigilijna (2009)

Ebenezer Scrooge to starszy człowiek pochłonięty całkowicie przez pieniądze. Te zaślepiły go do tego stopnia, że stara się mieć ich coraz więcej, nie zważając na krzywdę innych ludzi. W Boże Narodzenie odwiedzają go trzy duchy, których wizje mają zmienić serce Scrooga. Czy im się to uda?
Chyba najpopularniejsza opowieść w tematyce świątecznej, jednak coraz bardziej dotycząca społeczeństwa. Pogoń za pieniądzem jest coraz powszechniejsza, nie mamy czasu zatrzymać się i zrobić coś bezinteresownie. A wystarczy tak niewiele, żeby zmienić rzeczywistość wielu osób.5. Listy do M. (2011)

Ostatnim filmem w rankingu jest nasz polski film. 
Tutaj również mamy do czynienia z grupą ludzi, której członkowie mają za sobą trudne przejścia lub sekrety. Jednak Święta Bożego Narodzenia stają się dla nich czasem nowych nadziei oraz fundamentów do budowania życia. 
Wiele wzruszających wątków tworzy magię wylewającą się z ekranu. Według mnie nie tylko jeden z lepszych filmów świątecznych, ale też jeden z lepszych polskich produkcji filmowych w ogóle. 
Co roku śledzę program TV, żeby nie przegapić jego emisji. 


A czy Wy dodalibyście tutaj jakiś inny film? Piszcie w komentarzach ;)
A już teraz zapraszam Was do:
Strony bloga na Facebook'u: Wojownik Istnienia
Blogowego Instagrama: wojownik.istnienia
Strony dla blogerów na Facebooku: Blogerzy i Czytelnicy

Komentarze

  1. Uwielbiam świąteczne filmy!
    Polecam "w śnieżną noc" :D

    https://xgabisxworlds.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *