Introwertycy i ich wnętrze


Introwertyzm

Już od 30% do 50% naszego społeczeństwa to ludzie należący do grupy introwertyków. Kim właściwie jest introwertyk?
Z internetowych definicji dowiemy się, że jest to osoba skierowana na wnętrze, na myśli i emocje. I to właśnie z nich czerpie swoją energię do działania.
Introwertycy często postrzegani są jako samotnicy, aspołecznicy. Do sfery ich zainteresowań nie należy świat zewnętrzny.


Jakie cechy charakteryzują introwertyka

Introwertycy jako grupa psychologiczna wykazują wiele cech wskazujących na zamknięcie we własnej strefie komfortu. Cenią sobie prywatność i przeszkadza im, kiedy ktoś ją narusza. Do najważniejszych cech tego typu osobowości możemy zaliczyć:

1. Skrytość
Introwertycy lubią w ciszy i samotności zamykać się we własnej głowie. Ich światem są własne myśli, w których zatapiają się z dala od rzeczywistości. Jednak introwertyk niechętnie lub w ogóle nie zdradzi o czym tak zawzięcie myśli. Do tego musisz mieć jego pełne zaufanie.

2. Wrażliwość
Ta cecha powoduje, że introwertyka bardzo łatwo urazić lub skrzywdzić. Każdą krytykę, choćby powiedzianą w żartach, introwertyk po części lub w całości weźmie do siebie. Przy takiej osobie trzeba bardzo uważać na to, co się powie.
Dzięki wrażliwości introwertyk także jest wyczulony na cudze potrzeby. Bardzo chętnie pomaga ludziom, nie ważne czy w bardzo małych, czy znaczących rzeczach.

3. Uległość
Introwertyk nie jest osobą konfliktową. Nie będzie wykłócał się o małe rzeczy. Jego działania będą dążyły do tego, żeby się pogodzić. Dlatego może bardzo szybko przyznać ci rację i unikać tematu, który wywołał konflikt.

Introwertyk w relacjach z ludźmi

Myślę, że jest to temat trudny dla każdego introwertyka. Ten typ osobowości nie ma tendencji do szybkiego nawiązywania kontaktów i gadulstwa. Jest on raczej słuchaczem, który w kilku słowach komentuje wypowiedzi innych.
Kolejne znajomości zawiązuje niechętnie, ponieważ nie wie, czego może się spodziewać po nieznajomych. Potrzebuje więcej kontaktu i więcej spotkań, żeby zacząć się przed kimś uzewnętrzniać. Z tego powodu ma raczej kameralne grono znajomych
Introwertyka ciężko jest wyciągnąć na jakąkolwiek imprezę, przyjęcie i inne zatłoczone eventy. Takie spotkania w dużym towarzystwie są dla niego po prostu męczące i przy tym mało ciekawe. Dlatego introwertycy najchętniej chowają się tam, gdzie jest mało ludzi i nie uczestniczą aktywnie w zabawach. Wyczerpuje to ich energię, którą doładowują w odludnionych miejscach.
Przez to są postrzegani jako dzicy, często chłodni lub wywyższający się.

Introwertyk w pracy

Tutaj, tak jak i w relacjach, introwertyk potrzebuje spokoju, ciszy lub łagodnych dźwięków. Najlepiej pracuje mu się samodzielnie, kiedy kontrolę nad wszystkim ma tylko on sam. Niechętnie dzieli się obowiązkami z innymi, ponieważ oznacza to dla niego kontakt z, być może, obcymi ludźmi. Natomiast bardzo chętnie prosi o pomoc najbliższych, kiedy już jej potrzebuje.
Introwertyk jest osobą odpowiedzialną i zorganizowaną. Powierzone mu zadania traktuje z najwyższą wagą i zawsze stara się zrobić wszystko, żeby ukończyć je na czas.

Mieszaniec…?
Oczywiście nie ma osób, które są w pełni introwertykami. Możemy mieć cechy w większości należące do typu introwertycznego, ale mimo wszystko mieszają się z ekstrawertycznymi.

Zapraszam Cię na instagrama: wojownik.istnienia
Na stronę facebook'ową: Wojownik Istnienia
Na grupę facebook'ową: Blogerzy i Czytelnicy

Komentarze

Publikowanie komentarza

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *